Korekcje blizn


Niektóre blizny, które powstają po zagojeniu się ran urazowych, jak również część blizn pooperacyjnych może wymagać powtórnej korekcji ze względów estetycznych lub funkcjonalnych. Operacje korekcyjne, robione ze względów estetycznych, wykonuje się zwykle minimum sześć miesięcy od czasu zagojenia się rany, po ostatecznym zakończeniu procesów naprawy. Konieczny jest również brak możliwości zachowawczego poprawienia wyglądu blizny. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu technik operacyjnych możemy zaliczyć:

  • proste wycięcie blizny, a następnie ponowne zszycie brzegów rany,
  • plastyka Z
  • plastyka W

Plastyka Z – polega on na równoczesnym przemieszczeniu dwóch odpowiednio wcześniej zaplanowanych, naciętych i odwarstwionych trójkątnych płatów skóry, dzięki czemu uzyskujemy wydłużenie się tkanki w osi powstałej litery Z. Zmienia się przebieg tej osi na prostopadły do pierwotnego- rys poniżej.

 

Wszystkie trzy ramiona plastyki Z muszą mieć taką samą długość, natomiast ramiona boczne powinny przebiegać wzdłuż linii zmniejszonego napięcia skóry, co ilustruje obrazek poniżej

Plastyka W w naszym kraju jest znacznie rzadziej stosowana niż plastyka jeśli chodzi o korekcję blizn. Do zadań plastyki W należy przede wszystkim zmiana kształtu blizny z prostego na zygzakowaty. Zmiana kształtu ma zapobiec jej wtórnemu przykurczowi. Podczas wykonywania plastyki W usuwa się także niezmienione bliznowato trójkątne fragmenty skóry, które przylegają do korygowanej blizny co przedstawia rysunek poniżej. W okresie zaraz po operacji może to prowadzić do dodatkowego zwiększenia napięcia poprzecznego tkanek. Trzeba koniecznie o tym pamiętać, gdy planujemy wykorzystanie tej techniki operacyjnej.

Szukasz dobrego chirurga ? Zrobiliśmy dla Ciebie listę najlepszych chirurgów w Polsce w podziale na województwa. Znajdą tam Państwa podstawowe informację o lekarzach – dane teleadresowe, miejsce pracy, miejsce prywatnego gabinetu. Na stronie znajduje się też wiele ciekawych informacji odnośnie chirurgi. Ciekawostką może być kalendarzyk małżeński, dzięki któremu można się dowiedzieć co trzeba zrobić aby spłodzić chłopca lub dziewczynkę. Zobacz więcej na www.chirurgogolny.pl

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *